Kanálky / endodoncie

Bolí Vás zub a nevíte si rady. I to u nás umíme vyřešit a to za pomoci mikroskopu s obrazovkou, kde můžete práci v zubním kanálku sledovat.

Ošetření kořenových kanálků (endodoncie) je potřeba v tom případě, kdy zub ztratí z různých důvodů vitalitu – odumře zubní dřeň, tedy nervy a cévy vyživující zub. Nejčastěji se to děje vlivem zubního kazu, který není včas odhalen a ošetřen. Nejlepší prevencí je tedy pravidelná návštěva zubní hygieny, její pečlivé domácí provádění a v neposlední řadě pravidelné preventivní prohlídky a rentgeny u zubního lékaře, který případný zubní kaz  odhalí a zastaví již v počátku.

V případě, že již nerv odumřel nebo v něm probíhá bolestivý zánět, je potřeba prostor po něm vyčistit, vydesinfikovat a hermeticky zaplnit. Tím je  znemožněn přístup bakterií  do kořenového systému, které by jinak způsobily šíření infekce a zánětu do kosti v okolí zubu, tzv. váček.

Reendodoncie spočívá v odstranění nevyhovující, staré, nebo jinak nefunkční kořenové výplně, desinfekci kanálku a jeho novém zaplnění. K reendodoncii je potřeba často přistoupit v případě, že je na rentgenu odhalen zánět kosti kolem již plněného zubu nebo kvůli přetrvávající bolesti v minulosti endodonticky ošetřeného zubu.

Toto ošetření je velice náročné, proto nám k úspěchu pomáhájí speciální přístroje (apexlokátor, endomotor, ultrazvuk, případně CT) a celé ošetření probíhá pod zvětšením pomocí  mikroskopu nebo lupových brýlí. V průběhu zákroku je ošetřovaný  zub izolován od zbytku dutiny ústní tenkou gumovou blánou – koffrdamem. Tím je jednak umožněno bezpečné  použití dostatečně účinných výplachových prostředků a druhak je zamezena rekontaminace kořenového systému slinou. Stejnou samozřejmostí je i aplikace lokální anestezie a tedy naprostá bezbolestnost celé procedury.

Díky této technice jsme schopni ošetřit i zuby s komplikovanou anatomií nebo takové, které již jednou plněny byly a z různých důvodů je ošetření potřeba zopakovat (reendodoncie). Takto kvalitně endodonticky ošetřený zub úspěšně funguje dlouhodobě s velmi dobrou prognosou.