Prevence a hygiena

Čistý zub = zdravý zub

Na našem pracovišti  klademe velký důraz na prevenci. Myslíme si, že je lepší zamezit vzniku zubního kazu nebo parodontitidy, než mít sebelépe spravené zuby. Jak zubní kaz, tak parodontitida jsou onemocnění způsobená bakteriemi – zubním plakem.  Pokud se naučíte tento povlak tvořený různými mikroby ze zubů pravidelně odstraňovat, budete mít zdravé zuby i dásně a žádné vrtání a plombování nebudete potřebovat. Čistý zub = zdravý zub.

Efektivní ústní hygiena

S tím, jak si zuby čistit, kolikrát denně, jakými pomůckami a také proč, Vám pomůžou naše hygienistky. I když to ze začátku může být pro Vás hodně nových informací, spolu to určitě zvládneme a efektivní hygiena dutiny ústní se stane Vaší každodenní rutinou.

Dvakrát ročně na zubní hygienu

Vedle domácí péče o zuby a dásně je důležité navštívit alespoň dvakrát ročně dentální hygienistku, aby vše zkontrolovala, případně očistila zubní kámen nebo plak pod dásní, ani jedno doma sami nezvládnete. Navíc hygienistka dokáže odhalit různé počínající problémy už v počátku a zubní lékař je pak může včas vyřešit.

Určitě však návštěva dentální hygieny nenahrazuje každodenní pečlivé čištění zubů kartáčkem a mezizubními kartáčky. Dobrá hygiena je zásadní i pro dlouhou životnost všech náhrad, plomb, korunek, můstků, implantátů apod. I zub pod přesnou korunkou se může podkazit, pokud není dostatečně očišťován. I implantát se může zanítit a v nejhorším případě uvolnit, pokud o něj není z Vaší strany pečováno. Všem těmto nepříjemnostem lze předejít  pečlivou domácí hygienou a pravidelnými kontrolami u hygienistky.

Při návštěvě zubní hygieny Vám bude vysvětleno, jak správně pečovat  o Vaše zuby a dásně. Individuální nácvik a profesionální čištění zubů ultrazvukem  je součástí ošetření. Také Vám budou doporučeny pro Vás vhodné pomůcky a změřeny velikosti mezizubních kartáčků.

Preventivní prohlídka

Preventivní prohlídka u zubního lékaře je další krok k udržení trvalého zdraví Vašich zubů a dásní. Ideálně by měla proběhnout dvakrát ročně. Součástí preventivní prohlídky je samozřejmě detailní vyšetření za pomoci zvětšovací techniky (většinou lupových brýlí) a zhotovení detailních rentgenových snímků. Jedině tak lze odhalit zubní kaz nebo jiný problém už v počátku a včas ho vyřešit. Lepší je ošetřit počínající kaz malou bílou plombou, o které nebudete ani vědět,  než přijít až s bolestí. Pak je ošetření mnohem komplikovanějšími a dražší.  Preventivní prohlídky a rentgeny jsou plně hrazeny zdravotními pojišťovnami, se kterými máme uzavřené smlouvy (201, 205, 207, 211).

Preventivní péče a zubní hygiena jsou základem pro dlouhodobé udržení zdraví Vašich úst.